Parol Kawalerski Parol Kawalerski
328
BLOG

Kartka z Powstania Warszawskiego- 3 sierpnia 1944

Parol Kawalerski Parol Kawalerski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 „Trzeci dzień jak palę ogniem wilczura pysk

Na Okęcie przybywa Brygada RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa) pod dowództwem gen. SS Bronisława Kamińskiego. Nieprzyjaciel na Ochocie, Woli i w śródmieściu zaczyna wykorzystywać ludność cywilną jako żywe tarcze osłaniające natarcie czołgów. Na Woli, Mokotowie i Ochocie trwa rzeź ludności cywilnej. Jednak punkt kulminacyjny na Woli osiągnie dopiero 5 sierpnia.

Kompania por. Zbigniewa „Zdunina” Bryma ze zgrupowania AK „Chrobry II” zdobywa Dworzec Pocztowy przy ulicy Żelaznej róg  Alei Jerozolimskich. Udaje im się go zawzięcie bronić do końca działań powstańczych.

Na kolonii „Zdobycz Robotnicza” wracające na Żoliborz oddziały ppłk.  Mieczysława „Żywiciela” Niedzielskiego toczą ciężki bój z Niemcami tracąc 37 poległych i 80 rannych.

Ok. godziny  13 ruszyło silne natarcie niemieckie kierujące się od Mostu Poniatowskiego do Dworca Głównego.  4 regimenty grenadierów wschodniopruskich po kilkugodzinnych walkach zdobyły odcinek Alej od Nowego Świata po Marszałkowską. Jednak z powodu dużych strat, natarcie zostało wstrzymane.

Na Starym Mieście Polacy zdobywają Pałac Blanka, obsadzają Arsenał przy ulicy Długiej oraz Pałac Mostowskich.  W Pałacu Blanka powstańcy biorą do niewoli dr. Hermanna Fribolina oraz 22 SAmanów (Volksdeutschów). Z wyroku sądu wojskowego zostają rozstrzelani. Trwa umacnianie południowej części dzielnicy Mokotów przez Polaków.

Ppłk. Antoni „Bober” Żurawski, Komendant Obwodu Praga nie mając wizji na dalszą walkę i opanowanie dzielnicy decyduje się przerwać działania wojenne i powrócić do konspiracji.

Biuro Informacji i Propagandy KG AK uruchamia w Śródmieściu sześć patroli megafonowych, nadających audycje informacyjne, wiersze i piosenki.

Ok. godziny 20 lotnictwo Niemieckie głównie złożone z bombowców nurkujących Ju-87 rozpoczyna naloty na Wolę.

Z meldunku sytuacyjnego Dowódcy AK:

„Walka ma charakter powstańczej akcji w całym mieście. […] Ludność z entuzjazmem współdziała w walce. Ulice miasta poprzecinane są licznymi barykadami, na opanowanych obiektach flagi narodowe. […] Nie obawiamy się niczego, z wyjątkiem braku amunicji”

Tymczasem w Berlinie nadawany jest pierwszy oficjalny komunikat DNB przez Radio Berlin potwierdzający informacje o Powstaniu w Warszawie.

Józef „Ziutek” Szczepański z batalionu „Parasol” pisze słowa piosenki „Pałacyk Michla”

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola,
Bronią jej chłopcy od Parasola,
Choć na tygrysy mają visy,
To warszawiaki, same urwisy. Hej !”

Lao Che na dziś: https://www.youtube.com/watch?v=iJQGBFmtcSY

Mikołaj Parol, student Wydziału Prawa i Administracji w Łodzi, pasjonat historii, fan Gwiezdnych Wojen i fantastyki, miłośnik lotnictwa, wojskowości i gier rpg. Czytacz jak i oglądacz, o własnym zdaniu. Nacjonalista myślący,eurosceptyk i patriota. Znajdziesz mnie jeszcze tutaj: https://twitter.com/MikolajParol http://peron3-tor2.blogspot.com/ http://3obieg.pl/author/parol-kawalerski

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura